top of page
  • Writer's pictureOri Ron Dsgn

אוהבים בטון

הוא נולד בגליל לפני הספירה הוא התפשט משם למזרח הים התיכון – ומשם הלאה לרחבי העולם הוא עשוי מחומרים פשוטים ויומיומיים: מלט, חול, חצץ ומים שמתאחדים לאחד החומרים האהובים בעיצוב – הבטון.

בטון, בטון…

בעת החדשה התחיל הבטון לשמש לבניה, ובשנות ה-40 של המאה ה-20 זכה לעדנה עם התפתחות זרם הברוטליזם – אתיקה אדריכלית, שביקשה להחצין את האמת של המבנה. מקור השם צרפתי: béton brut – משמעותו בטון חשוף, ועקרונותיו אמת פונקציונאלית, חומרית, תנועתית ומקומית שנובעת מחשיפת חומרי הבנייה (בטון ובלוקים מבטון) ובצורניות פיסולית.

באר שבע היא בירת הברוטליזם הישראלי – עם שלל מבנים ברחבי העיר – מעונות הסטודנטים ג', "מרכז הנגב", בית העירייה, הקונסבטוריון, מבני הקמפוס ועוד.. מחוץ לבאר שבע ישנם מבנים רבים בין המפורסמים שבהם: בה"ד 1 שבמצפה רמון (כל המבנים בבסיס הם על טהרת האדריכלות הברוטליסטית) בבת ים: מבנה התרבות ע"ש יששכר בר ריבק המזכיר את הקפלה ברונשמפ ובית העירייה בתכנון אלפרד נוימן, צבי הקר ואלדר שרון שהוא ברוטליסטי לשיעורין, עם מרכיבים מודרניסטיים נוקשים. מבנה זה מיצב אותם בין מובילי השיטה בעולם.

ברוטליזם

והיום? – הבטון הוא אחד מכוכבי העיצוב.

כיום הבטון החשוף חזר לככב – ולא רק בחלקו החיצוני של הבית – אלא גם בתוכו. אנו רואים עמודי בטון חשופים, קירות בטון, רצפות בטון מוחלק, אריחי בטון ועוד. הוא לכאורה חומר קר – אבל הטקסטורה שלו והעובדה שניתן לשלוט בגוונים שלו – יכולה להפוך אותו לחומר חם.

ריצוף בבטון: אריחי הבטון המצויירים שהיו פופולריים בראשית המאה הקודמת – חזרו מזמן לאופנה. היום ניתן להשיג אריחי גרניט-פורצלן דמויי בטון (יתרונותיהם: הם קלים יותר ליישום ולניקוי – אבל מנגד: אי אפשר להתעלם מהעובדה שהם לא הדבר האמיתי..) בטון מוטבע: על גבי יציקת הבטון מטביעים דוגמא בעזרת תבניות. ההטבעה מקה לבטון מראה אחר. ניתן להטביע כל דוגמא: החל ממראה מחוספס דמוי סלע או אבן ועד תבניות דוגמת אריחי אבן ועוד. אחד מיישומי הבטון הפופולריים ביותר הוא ריצוף בטון מוחלק מתאים לשימוש במבנים פרטיים ומסחריים, ומיועד לשימוש באזורי פנים וחוץ – כולל חללים רטובים. אם גם אתם מחובבי הבטון המוחלק כדאי שתהיו מודעים לכך שהוא עלול להיסדק – בעיקר במשטחים גדולים כמו רצפה – ולכן חשוב לנסר את הבטון במקצבים שונים או ליצור הפרדות שיקטינו את האפשרות לפיצוצים- גם אז זה לא מונע לחלוטין את הסדקים.

אם אתם אוהבים את רצפת הבטון אבל פחות את הסדקים – יש לזה פתרון: ניתן ליישם חיפוי מיקרוטופינג: חיפוי בעובי מילימטרים ספורים שמתבצע על גבי תשתית של ריצוף קיים (או חדש – ואז אפשר לרצף באריחים פגומים וזולים עליו ייושם המיקרוטופינג). את הפוגות אוטמים וכשכל המשטח מיושר מיישמים עליו את המיקרוטופינג. מתקבל מראה בטון חלק ללא חריצים וללא סדקים. ניתן לחפות במיקרוטופינג משטחים כמו שולחנות, דלפקים, קירות ועוד.

ריצוף: אריחי בטון מצוייר, בטון מוחלק ומיקרוטופינג

בטון אדריכלי בטון אדריכלי הוא חומר גמר המורכב מבטון- מיקרו-מינרלים וסיבים. הוא עדין יותר מהבטון הגס שמשמש לשלד הבית, וניתן לשלוט בגוונים ובטקסטורות של החומר. בבטון אדריכלי עושים שימוש בתבניות מיוחדות, שיטות גימור חדשניות ובמרכיבים מתקדמים, מגוון התוצאות הוא כמעט אין סופי, וניתן לעשות כמעט כל דבר: חיפויי קיר מיוחדים, כלים, משטחים ועוד…

יישומים בבטון: אריחים, מיקרוטופינג ואפילו תכשיטים

ובעיצוב: מכיוון שהבטון מתחיל כחומר גמיש המקבל את צורת התבנית – ניתן לעשות בו כמעט כל דבר, החל מריצופים צבעוניים – כמו הבלטות המצויירות של פעם, שמקבלות עכשיו לבוש חדש, דרך רהיטים ואביזרים לבית. דוגמא לחיפויים: אריחי הבטון המיוחדים של איתי בר-און המאפשרים שילוב של בטון ותאורה. האריחים משלבים את האופי הקשוח של הבטון עם רכות המתקבלת מהתנועתיות של החומר.

חברת ECO – עושה מגוון רחב של שימושים בבטון אדריכלי: מחיפויי קיר מעניינים, ישומי מיקרוטופינג ועוד. אחד החומרים המעניינים הקיימים היום: בטון שקוף למחצה – או בטון מעביר אור: בטון שמשולבים בו סיבים אופטייים. החומר המתקבל הוא בטון שאינו אטום אלא ניתן לראות דרכו. בטון עם סיבי זכוכית ועוד מרכיבים שמשנים את המראה המוכר של הבטון.

בטון שקוף למחצה- translucent concrete

בבניה: המפ בטון: בטון המשולב בסיפים של צמח ההמפ (סוג של קנאביס ). בטון המפ, המוכר יותר בכינוי ‘המפקריט‘ (Hempcrete) הוא תערובת המיועדת לבנייה המבוססת על הליבה הקשיחה של צמח ההמפ, בשילוב עם חומר מקשר על בסיס סיד ומים. חומר הגלם המתקבל מן התערובת חזק וקל מבטון רגיל, ויכול לשמש לא רק ליציקת יסודות אלא גם לבניית קירות, בידוד, ריצוף, בניית גגות ועוד. בטון המפ הוא בטיחותי ובעיקר חסין בפני אש, עמיד במים ודוחה עובש וריקבון. בנוסף, בעל יכולות בידוד אקוסטיות ותרמיות המוריד את הצורך בשימוש במזגן בכדי לשמור על טמפרטורה יציבה ונוחה בחלל. (מתוך אתר קנבה) הוא מגיע בבלוקים מוצקים – מבודדים תרמית ומתאימים לבנייה. ייחודם בריבוי תכונות עילאיות ליצירת נוחות אקלימית אופטימלית. בין היתר הם מהוויים בידוד תרמי ואקוסטי ובעלי בקרת לחות אופטימאלית הבלוק עמיד בפני אש, קור, חרקים ומכרסמים, ואינו פולט רעלים. הבנייה בבלוק “המפ” מאפשרת חסכון אנרגטי בכל ימות השנה, עמידות ויצירת תנאי אקלים אידיאליים למתגוררים בבית. הבניה בבלוקי ה”המפ” זהה לבנייה בבלוק הרגיל. וחומר חדש יחסית נוסף: בטון למריחה -גלקוט עם אבקות מתכת פיתוח ייחודי וחדשני המאפשר מריחת בטון בתוספת מתכת אמיתית לקבלת בטון במראה מתכתי במגוון דוגמאות..

3 views0 comments

Comments


bottom of page